top of page
  • Фото автораШкола 10

Міжнародний день рідної мови


Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської, мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати понад 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення. Від навичок використання рідної мови залежить її розвиток і майбутнє.

Саме тому в Братстві маленьких козачат та Джур козацьких до Дня рідної мови було проведно низку заходів: уроки позакласного читання, конкурси віршів і повідомлень, мовленнєві квести та вікторини, перегляди відеоматеріалів, флешмоби.

Так, маленькі козачата чоту Майстрів разом з козацьким наставником Чумаченко Елізабет Борисівною провели конкурс рефератів про видатних українських письменників. А чот Спортивний (Деміденко Марина Вікторівна) конкурс читців «Ми любимо українську мову!». Козацький наставник чоту Зірковий (3-Г) Вихрестюк Наталія Олегівна провела для учнів конкурс на кращого знавця приказок та прислів’їв про мову. Вихованці Мустафи Олени Іванівни (чот Лісовий) підготували та провели конкурс доповідей про видатних українців.

А от маленькі козачата 3-А класу разом з козацьким наставником Стамовою Світланою Дмитрівною 22 лютого провели урок-захід «Вірші рідною мовою». До заходу козачата ретельно готувались й, навіть, святково вдягнулись. В ході заходу козачата переглянули відео про історію свята, прочитали вірші українських поетів О.Гончара, Т.Шевченка, П. Тичини, не забуваючи й про інші мови. Учні читали вірші болгарською, молдавською, румунською, російською мовами. А члени Театрального рою продемонстрували всім присутнім «Казку про рідну мову». На підсумку діти розгадали кросворд «Рідна мова», взяли участь в бліц-вікторині «Ми знаємо українську мову», пограли в гру «Зашифровані прислів’я». Продовження свята відбулось в музеї Придунав’я. Малята із задоволенням познайомились з першими навчальними дитячими книгами, грали в мовленнєві ігри, розгадували загадки, складали із літер слова, перекладали слова на інші мови.

Вцілому, день для Козацького чоту 3-А класу пройшов дуже емоційно, цікаво й ефективно. Учням дуже сподобались як уроки в класі, так і в музеї.

Юні джури 6-А класу разом з Мельниковою Русланою Миколаївною організували та провели мовний фотоквест, на якому визначили переможців - кращих знавців української мови /учні отримали подарунки/.

Сподіваємось, що цікаві уроки та заходи будуть спонукати маленьких козачат та юних джур вивчати не лише українську, а й інші мови народів, які населяють наш Придунайський край.

55 переглядів

Останні пости

Дивитися всі

Commentaires


bottom of page